SHLstatistik Sök lag eller spelare
Matchen

Publiksiffror och arenakapacitet: så läser du publikligan

Snitt, högsta, lägsta och total publik för SHL 2025/26, lag för lag mot arenakapacitet enligt svenska Wikipedia, och vad en publiksiffra faktiskt är.

Fullsatt ishockeyarena sedd från läktaren under en SHL-match

Publikligan rankar SHL:s 14 lag efter snittpubliken på hemmamatcherna, och den bygger på samma siffror som ligger bakom /publikliga på den här sajten. Grundserien 2025/26 drog totalt 2 565 027 åskådare fördelat på 364 matcher, ett snitt på 7 047 per match.

Snitt, högst och lägst för hela ligan

Den enskilt största publiksiffran under säsongen 2025/26 noterades när Djurgårdens IF mötte Frölunda HC den 23 september 2025 på Avicii Arena: 13 950 åskådare, i en match Djurgården förlorade 2–11. Den lägsta publiksiffran kom desto tidigare i september, den 18:e, när Skellefteå AIK mötte Färjestad BK inför 4 181 åskådare. Skillnaden mellan säsongens högsta och lägsta publiksiffra, omkring 9 800 åskådare, säger något om hur olika enskilda matcher kan dra publikmässigt inom samma liga och samma säsong.

Tabell: snitt och arenakapacitet, lag för lag

Kapacitetssiffrorna nedan gäller respektive arena vid ishockey, enligt svenska Wikipedia. Lagen är sorterade efter snittpublik, från Frölundas dryga elva tusen ner till Timrås dryga fem tusen per match. Se hela tabellen på /publikliga och matchvis underlag på /matcher.

LagSnitt 2025/26HemmaarenaKapacitet
Frölunda HC11 769Scandinavium12 044
Djurgårdens IF9 221Hovet / Avicii Arena8 094 / 13 950
IF Malmö Redhawks8 289Malmö Arena12 600
Brynäs IF7 857Monitor ERP Arena8 240
Färjestad BK7 527Löfbergs Arena8 250
Linköping HC7 307Saab Arena7 900
HV 716 762Husqvarna Garden6 800
Leksands IF6 359Tegera Arena7 650
Rögle BK6 291Catena Arena6 310
Luleå HF6 150Coop Norrbotten Arena6 150
Örebro HK5 363Behrn Arena5 500
Skellefteå AIK5 307Skellefteå Kraft Arena5 801
Växjö Lakers HC5 297Vida Arena5 550
Timrå IK5 158SCA Arena5 800

Beläggningsgrad: snitt delat med kapacitet

Ställer man snittpubliken mot arenans kapacitet får man ett mått på hur fullsatt det brukar vara. Några exempel från 2025/26 (Djurgården är undantaget här eftersom laget spelar i två olika arenor):

  • Luleå HF: 6 150 av 6 150, 100,0 %.
  • Rögle BK: 6 291 av 6 310, 99,7 %.
  • HV 71: 6 762 av 6 800, 99,4 %.
  • Frölunda HC: 11 769 av 12 044, 97,7 %.
  • IF Malmö Redhawks: 8 289 av 12 600, 65,8 %.

Luleås siffra sticker ut av en annan anledning också: laget noterade exakt 6 150 åskådare i samtliga 26 hemmamatcher under säsongen. Högsta och lägsta noterade publik för laget landar alltså på samma tal.

Djurgården: en klubb, två arenor

Djurgårdens IF är det enda laget i tabellen med två hemmaarenor. De flesta hemmamatcher spelas i Hovet, med plats för 8 094, men enstaka matcher flyttas till Avicii Arena, som rymmer 13 950 vid hockey. Det förklarar varför Djurgårdens lägsta och högsta notering, 8 094 respektive 13 950, ligger så långt ifrån varandra, och varför en beläggningsgrad för laget som helhet inte säger särskilt mycket utan att veta vilken arena matchen spelades i. Säsongssnittet, 9 221, hamnar mellan de två kapacitetstalen, en följd av att matcherna fördelas mellan de två arenorna.

Publik och sportslig framgång: ingen självklar koppling

Publikligan säger inget om hur bra ett lag spelar. Skellefteå AIK vann både grundserien, med 108 poäng, och hela slutspelet 2026, men klubben hade bara den tolfte högsta snittpubliken i ligan, 5 307 åskådare. Frölunda HC, som hade högst snitt, 11 769, slutade tvåa i grundserien och åkte ut i kvartsfinal. Djurgårdens IF hade tredje högst snittpublik, 9 221, men slutade nia i grundserien med 73 poäng. Siffrorna visar bara vad som faktiskt hände på läktarna och i tabellen under samma säsong, inget om varför de förhåller sig till varandra som de gör.

Vad en publiksiffra faktiskt är

En publiksiffra är den siffra hemmaarrangören rapporterar efter matchen. Vår databas kan inte kontrollera om siffran avser sålda biljetter eller faktiskt närvarande åskådare, och vi påstår inget om vilketdera det är. Värt att notera: den högsta noterade publiksiffran för nästan varje lag i tabellen ovan sammanfaller med arenans uppgivna kapacitet, vilket i sig inte säger något om hur siffran är framräknad.

Mönstret går att se rakt av i tabellen: för 13 av de 14 lagen är säsongens högsta noterade publiksiffra exakt lika med den uppgivna arenakapaciteten, Djurgårdens 13 950 på Avicii Arena inräknat. Enda undantaget är Timrå IK, vars högsta notering, 5 727, ligger något under SCA Arenas kapacitet på 5 800. Vad det beror på, om det handlar om fulla hus som avrundas i rapporteringen, en enstaka match som inte sålde helt slut, eller något helt annat, går inte att svara på utifrån våra siffror.

Så använder du siffrorna

Publikligan på /publikliga uppdateras utifrån samma matchdatabas som ligger till grund för /tabell och /matcher. Vill du se ett enskilt lags publik- och tabellsiffror samlade på samma ställe finns det under /lag. En genomgång av hur publiksiffror och andra mått hänger ihop metodmässigt finns på /sa-raknar-vi, och fler siffror från säsongen 2025/26 samlas under /sasong/2025-26.

Vanliga frågor

Hur stor var snittpubliken i SHL 2025/26?

Hela ligan hade ett snitt på 7 047 åskådare per match och totalt 2 565 027 åskådare under grundserien 2025/26.

Vilket lag hade högst snittpublik 2025/26?

Frölunda HC hade högst snitt, 11 769 åskådare, i en arena (Scandinavium) med kapacitet 12 044.

Varför visar publikligan samma siffra för alla Luleås hemmamatcher?

Luleå HF noterade 6 150 åskådare i samtliga 26 hemmamatcher 2025/26, vilket är den siffra som rapporterades för varje match.

Varför skiljer sig Djurgårdens publiksiffror så mycket mellan matcherna?

Djurgårdens IF spelar hemmamatcher i både Hovet (kapacitet 8 094) och Avicii Arena (kapacitet 13 950 vid hockey), vilket ger ett spann mellan lägsta och högsta notering.

Källor

Läs vidare

Alla artiklar