Första perioden är målsnålast: så fördelas målen i SHL
Första perioden hade klart färst mål i SHL:s grundserie 2025/26: 573 mot 679 och 677. Se fördelningen per period och per månad.
Första perioden var målsnålast av de tre perioderna i SHL:s grundserie 2025/26: 573 mål, mot 679 i andra perioden och 677 i tredje. Här är fördelningen i detalj, utan gissningar om varför.
Mål per period
Under grundserien 2025/26 gjordes 573 mål i första perioden, 679 i andra och 677 i tredje. Räknat per match blir det 1,57 mål i första perioden, 1,87 i andra och 1,86 i tredje.
Andel av målen i ordinarie tid
Räknar man bara de 1 929 mål som gjordes i ordinarie tid (573 + 679 + 677), stod första perioden för 29,7 % av dem. Andra och tredje perioden delar i praktiken resten nästan lika, med 35,2 % respektive 35,1 %.
| Period | Mål | Per match | Andel av ordinarie tid |
|---|---|---|---|
| Första | 573 | 1,57 | 29,7 % |
| Andra | 679 | 1,87 | 35,2 % |
| Tredje | 677 | 1,86 | 35,1 % |
Mållösa perioder
Perioder helt utan mål var vanligast i första perioden: 65 första perioder i grundserien 2025/26 slutade 0–0, jämfört med 56 andra perioder och 54 tredje perioder. Räknat mot samtliga 364 matcher innebär det att 17,9 % av alla första perioder var mållösa, mot 15,4 % av andra perioderna och 14,8 % av tredje perioderna. Mönstret går alltså igen både i antalet mål som görs och i hur ofta en period passerar helt utan mål.
Förlängning och straffar
Utöver de 1 929 målen i ordinarie tid bokförde grundserien 2025/26 37 förlängningsmål och 32 straffavgöranden, tillsammans 1 998 mål totalt. I en straffläggning räknas bara det avgörande målet: det krediteras skytten och belastar målvakten, och slutresultatet skrivs med ett mål mer till segraren än ställningen efter ordinarie tid och förlängning. Läs mer om hur matcher avgörs under avgöranden och om periodstatistik under perioder.
Mål per månad
Målsnittet varierade också över säsongen 2025/26:
| Månad | Matcher | Snitt mål/match |
|---|---|---|
| September | 48 | 5,90 |
| Oktober | 68 | 5,10 |
| November | 51 | 5,31 |
| December | 49 | 5,39 |
| Januari | 69 | 5,71 |
| Februari | 44 | 5,23 |
| Mars | 35 | 5,97 |
Målsnittet var som högst i mars (5,97 mål per match) och som lägst i oktober (5,10 mål per match), en skillnad på nästan ett mål per match mellan den bästa och den sämsta månaden. Fler matchsiffror finns under matcher.
Hur period- och matchsiffrorna hänger ihop
De 1 998 målen under grundserien 2025/26 fördelar sig alltså på tre delar: 1 929 mål i ordinarie tid (573 i första perioden, 679 i andra, 677 i tredje), 37 förlängningsmål och 32 bokförda straffavgöranden. Av totalt 364 matcher avgjordes 295 (81,0 %) i ordinarie tid och 69 (19,0 %) gick till förlängning eller straffar. De 69 matcherna som gick till förlängning eller straffar är alltså samma matcher som bidrar till de 37 förlängningsmålen och de 32 straffavgörandena, utöver de mål som redan gjorts i de tre ordinarie perioderna.
Två olika sätt att se på säsongen
Period för period och månad för månad är två skilda sätt att dela upp samma 1 998 mål. Period-siffrorna (573/679/677) summerar hela grundserien i ett enda snitt, medan månadssiffrorna visar att målsnittet ändå svängde en del över säsongen, från 5,10 i oktober till 5,97 i mars. Sajten redovisar inte perioderna månad för månad, så den jämförelsen görs inte här.
Vad siffrorna inte kan förklara
Vi vet, utifrån vår databas, att första perioden är målsnålast i SHL:s grundserie 2025/26. Vi vet inte varför. Förklaringar som ibland förs fram, till exempel att bytena blir längre i andra perioden, går inte att pröva med vår data: vi har bara målen och när de gjordes, inte byteslängder eller speltempo. Detsamma gäller variationen mellan månader: vi kan visa att mars hade fler mål per match än oktober, men inte varför, eftersom vår databas inte innehåller uppgifter om till exempel resor, skador eller laguppställningar som skulle kunna förklara skillnaden. Den som vill dra slutsatser om orsaker får leta i andra källor, se så räknar vi för vad vår databas faktiskt innehåller.
Vanliga frågor
Vilken period har flest mål i SHL:s grundserie 2025/26?
Andra perioden, med 679 mål, tätt följd av tredje periodens 677. Första perioden ligger klart lägre med 573 mål.
Hur stor andel av målen i ordinarie tid gjordes i första perioden 2025/26?
29,7 %.
Hur många perioder slutade helt utan mål under grundserien 2025/26?
65 första perioder, 56 andra perioder och 54 tredje perioder.
Förklarar statistiken varför första perioden har färst mål?
Nej, siffrorna visar bara mönstret. Vanliga förklaringar, som längre byten i andra perioden, går inte att pröva med vår matchdata.
Källor
- Svenska Ishockeyförbundet: Seriebestämmelser 2025/2026
- Wikipedia: Svenska Hockeyligan 2025/2026
- Siffror ur SHL: sajtens egen matchdatabas. Hur varje mått räknas står under Så räknar vi.